لیست مراکز گفتاردرمانی در کرج:پزشکی تجویز نمره اشتباه عینک چه خطراتی دارد

لیست مراکز گفتاردرمانی در کرج:پزشکی تجویز نمره اشتباه عینک چه خطراتی دارد

استفاده از عینک با توجه به میزان دید و تشخیص نمره عینک توسط چشم پزشک متخصص باید انجام شود، در غیر این صورت ممکن است چشم ضعیف شود و فعالیت مغزی افراد نیز با اختلال رو به رو شود.

دبیر علمی هفتمین سمینار جامعه اپتومتری ایران، گفت: عوارض تجویز نمره اشتباه عینک، باعث بالا رفتن نمره چشم و ایجاد سردردهای خفیف می شود
به گزارش خبرنگار مهر، دکتر علی میرزاجانی در حاشیه افتتاحیه این سمینار که با محوریت تجویز تخصصی عینک به مدت دو روز در سالن امام خمینی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود، افزود : برای تجویز یک عینک دقیق حداقل ۲۰ دقیقه لازم است و آزمون های زیادی توسط اپتومتریست ها و چشم پزشک انجام می شود تا نهایت یک عینک با یک نمره تجویزی برای بیمار به دست آید.

وی در پاسخ به این سئوال که اگر عینک اشتباه تجویز شود چه عوارضی دارد اظهار داشت : اگر فرد از عینک اشتباه استفاده کند عوارض و عواقب آن گاهی اوقات بعد از چندسال تازه خودش را نشان می دهد و این عوارض گاها غیر قابل جبران است.

رئیس انجمن علمی اپتومتری ایران عنوان کرد: اهمیت تجویز عینک در کودکان به مراتب بیشتر است به دلیل اینکه بزرگسالان با علائمی که احساس می کنند و گزارشاتی که می دهند مانع از استفاده عینک اشتباه میشوند ولی متاسفانه در کودکان اینطور نیست و عواقب جبران ناپذیری بهمراه دارد.

وی ادامه داد: مردم باید تجویز عینک شان را از اپتومتریست ها و چشم پزشک ها مطالبه کنند و هر مرکزی که اعلام کند می تواند نمره عینک شما را تعیین کند به این مسئله بسنده نکنند و حتما توسط اپتومتریست ها و چشم پزشک ها ی که دارای شماره نظام پزشکی هستند و براساس برنامه فعالیتی که می گیرند در این زمینه اقدام کنند و اگر به مراکز معتبر و دارای مجوز مراجعه می کنند قطعا این عوارض و عواقب وجود نخواهد داشت.

استادیار دانشگاه علوم پزشکی ایران عنوان کرد: عوارض عینک اشتباه می تواند موجب افزایش بی رویه نمره عینک، کاهش تمرکز فرد و ایجاد سردردهای خفیف و انحرافات مخفی برروی بالانس عضلات چشم باشد.

وی اظهار داشت : بعضا افراد از روی عینک هایی که مدتها فرد استفاده می کرده کپی بر می دارند و مجدد عینک نو می سازند و این اشتباه است و طبق آیین نامه عینک طبی در موسسات عینک طبی بایستی حتما براساس نسخه ای که ۶ ماه از تاریخ آن بیشتر نگذشته باشد اقدام به ساخت عینک کنند و متاسفانه این رعایت نمی شوند و پیشنهاد می کنیم که مردم در نظر بگیرین اگر نسخه عینک آنها بیشتر از ۶ ماه از ان گذشته از روی ان عینک نسازند و یا از روی عینک قبلی شان اقدام به ساخت عینک نکنند و حتما با چکاپ به روز شوند و براساس معاینات روزشان اقدام به ساخت عینک کنند.

منبع/ مهر

پزشکی تجویز نمره اشتباه عینک چه خطراتی دارد

Related posts