لیست مراکز گفتاردرمانی در کرج:محافظت از چشمان در برابر صفحه های مانیتور

لیست مراکز گفتاردرمانی در کرج:محافظت از چشمان در برابر صفحه های مانیتور

صفحه مانیتور فقط صفحه ی کامپیوتر نیست بلکه صفحه ی موبایل و تبلت هم جزء این گروه محسوب می شوند که همه ی ما روزانه ساعت ها با آن سروکار داریم. اخر شب هم ساعتی را جلوی تلویزیون می نشینیم. استفاده ی زیاد از این وسایل و صفحه ها باعث می شود که چشمانتان خسته شوند.

 ‏خستگی و حتی درد چشم ها یکی از شایع ترین مشکلاتی است که کاربران کامپیوتر و موبایل با آن مواجه اند. مساله ای که بعضی وقتها ممکن است حتی مانع از فعالیت عادی و یا خوابیدن هم شود. چه کار باید کرد؟ ‏

به چشم هایتان زنگ تفریح بدهید

بعضی وقت ها بلند شدن از جلوی کامپوتر خیلی سخت است، اما بهتر است هر نیم ساعت که با کامپیوتر کار می کنید، چند دقیقه ای به چشمانتان استراحت بدهید، بروید و یک نوشیدنی برای خودتان بیاورید. با کسی که قرار است پروژه ای را تحویلش بدهید، کمی تلفنی صحبت کنید. از پنجره به بیرون نگاهی بیندازید یا هر کار دیگری که مستلزم نگاه کردن به صفحه مانیتور نباشد را انجام بدهید. چشم شما قدرشناسی خود را نشان خواهد داد و کمتر بهانه خواهد گرفت!

قانون ۲۰-۲۰-۲۰

برای بخاطر سپاری بهتر و رفع خستگی چشم ها، برخی قانون ۲۰-۲۰-۲۰ را پیشنهاد می کنند که به این صورت بیان می شود:

هر ۲۰ دقیقه، ۲۰ ثانیه به جایی در ۲۰ قدمی خود نگاه کنید (این ۲۰ قدم چیزی حدود ۶ تا ۷ متر می شود).

اما ما ترجیح می دهیم این قانون را به این صورت اصلاح کنیم:

هر ۲۰ دقیقه ۲۰ ثانیه به فاصله دور نگاه کنید و ۲۰ قدم هم راه بروید؛ اینطوری هم از خستگی چشم ها در امان خواهید بود و هم درد کمر و کتف و شانه ها کمتر به سراغتان می آید. چون توصیه شده است که بعد از مدتی نشستن، بهتر است چند قدم راه بروید. ‏

‏چشم ها را باید شست

بله چشم ها را باید شست، البته خود چشم بلد است این کار را انجام بدهد. پلک زدن مرتب، عمل شستشوی چشم را با استفاده از ماده پاک کننده و محافظ فوق العاده ای به نام اشک انجام می دهد. اما متاسفانه وقتی به شدت به چیزی خیره شده اید (مثلا به صفحه مانیتور) دفعات پلک زدن بسیار کم می شوند و این چیزی است که اصلا خوب نیست و بعد از مدتی ممکن است اشک کاربر محترم را در بیاورد. بهتر است گهگاه چشمانتان را برای چند ثانیه ببندید یا چند بار عمدا پلک بزنید. ‏

بهتر است در ساعات غیر کاری استفاده از صفحه نمایش را محدود کنید. دل کندن از تکنولوژی اطلاع رسانی خیلی سخت است، ولی یک قدم زدن معمولی می تواند در سلامت شما تاثیری بگذارد که به چند دقیقه دوری از صفحه مانیتورتان می ارزد

هر ۲۰ دقیقه، ۲۰ ثانیه پلک زدن

محققان متوجه شدند که با انجام یک ورزش ساده می توان خستگی چشم کاربران رایانه را متوقف کرد. آنها به کاربران رایانه توصیه کردند که برای رفع خستگی چشم خود باید هر ۲۰ دقیقه، ۲۰ ثانیه پلک بزنند.

به گفته محققان، این ورزش ساده شامل ۲۰ ثانیه پلک زدن در هر ۲۰ دقیقه و نیز نگاه کردن به یک شی دور از صفحه رایانه برای ۲۰ ثانیه و تمرکز بر روی شی است که در فاصله ۲۰ فوتی (شش متری) قرار دارد.

کاربران رایانه معمولا هر از گاهی دچار علایمی مانند خشکی و خستگی چشم، سردرد و خشکی گردن و مفاصل می شوند، اما این علایم برای افراد زیادی می تواند یک مشکل روزانه باشد که آنها را روانه مطب پزشکان کند.

افرادی که در معرض بیشترین خطر قرار دارند افرادی هستند که سه و یا ساعات بیشتری از روز را مقابل رایانه می گذرانند که می تواند به درد چشم و استفاده از عینک طبی منجر شود.

دکتر «ادوارد مندلسون» از مرکز پزشکی سوت وسترن دانشگاه تگزاس با تاکید بر اینکه کاربران رایانه باید هر ۲۰ دقیقه به مدت ۲۰ ثانیه پلک بزنند، می افزاید:

یک دوره منظم پلک زدن می تواند به این موضوع کمک کند.

پلک زدن یک روش طبیعی برای مرطوب ساختن چشم است و به نرم ساختن و تازگی چشم کمک می کند.

افرادی که دوره های طولانی را در مقابل صفحه رایانه می گذرانند در معرض خطر قرار دارند و این موضوع بویژه برای کارمندان به علت شرایط استریل و غیر طبیعی محیط اداره های مدرن بدتر است.

عادت های خوب برای چشم

وقتی شروع به استفاده از قانون ۲۰-۲۰-۲۰ کردید، سعی کنید این کار را مرتب انجام دهید. در ضمن می توانید این قانون را طوری اصلاح کنید که با شرایط شما سازگارتر باشد. ادامه دار بودن این استراحت بسیار مفیدتر از انجام دقیق آن هر ۲۰ دقیقه یکبار است. ‏

همچنین بهتر است نور صفحه نمایش را متناسب با شرایط خودتان و روشنایی محیط تنظیم کنید.

همچنین بهتر شدن شرایط محیط کار شما نظیر تنظیم روشنایی و تهویه مناسب و حتی دکوراسیون و رنگ بندی خوب می تواند تاثیر زیادی در بهبود سلامت بدن و چشم هایتان داشته باشد. حتی یک تغییر کوچک هم می تواند کمک بزرگی باشد.

نهایتا اینکه، بهتر است در ساعات غیر کاری استفاده از صفحه نمایش را محدود کنید. دل کندن از تکنولوژی اطلاع رسانی خیلی سخت است، ولی یک قدم زدن معمولی می تواند در سلامت و روحیه شما تاثیری بگذارد که به چند دقیقه دوری از صفحه مانیتورتان می ارزد

rivasjonoob

Related posts