لیست مراکز گفتاردرمانی در کرج:حقایقی درباره خشکی چشم

لیست مراکز گفتاردرمانی در کرج:حقایقی درباره خشکی چشم

چشم خشک زمانی اتفاق می‌افتد که میزان و کیفیت اشک نمی‌تواند سطح چشم را به میزان لازم مرطوب کند، این مشکلی است که میلیون‌ها نفر در هر کشور با آن درگیر هستند، در واقع احتمال ابتلا به خشکی چشم با افزایش سن نیز بیشتر می‌شود و این مشکل در زنان نسبت به مردان شایع‌تر هستند.

علائم خشکی چشم چیست؟

زمانی که چشمان شما خشک شده باشد احتمالاً احساس می‌کنید چیزی مانند خاک درون چشمان شماست و یا احساس سوزش شدید می‌کنید، از دیگر علائم خشکی چشم می‌توان به درد و قرمزی آن نیز اشاره کرد. همچنین شما ممکن است حس کنید که پلکتان سنگین شود و دچار تاری دید نیز بشوید.

اشک چیست و چگونه چشم خشک می‌شود؟

در یک چشم سالم، اشک‌های پایه که مسئولیت روان کنندگی را بر عهده دارد به طور مرتب قرنیه را مرطوب می‌کنند. در واقع با هر پلک زدن کل چشم مرطوب می‌شود. اما هنگامی که غدد تولید کنند اشک به مشکل می‌خورند سلامت چشم و بینایی شما به مشکل خواهد خورد، زیرا اشک‌ها در سلامت چشم نقش مهمی را ایفا می‌کنند.
اشک ترکیب پیچیده‌ای از روغن‌های چرب، آب، مخاط و بیش از 1500 پروتئین مختلف است که از سطح چشم حفاظت می‌کند، در واقع اشک از 3 لایه تشکیل می‌شود.

یک لایه‌ی بیرونی چرب (لیپید)، که توسط غدد Meibomian ساخته می‌شود که از تبخیر سریع اشک‌ها جلو گیری می‌کند و کمک می‌کند که اشک، زمان بیشتری در چشم باقی بماند.
لایه‌ی میانی (آبدار) که حاوی قسمت‌های آبدار اشک و همچنین پروتئین‌های محلول در آب است. این لایه توسط غدد بزاقی و غدد لوزالمعده تولید می‌شود.
لایه‌ی داخلی، تولید شده توسط سلول‌های goblet که به طور کامل قرنیه را می‌پوشاند و اشک را روی سطح چشم نگه دارد.

چه چیزی سبب خشکی چشم می‌شود؟

هنگامی که تولید اشک کم می‌شود، یا تبخیر اشک افزایش می‌یابد، یا مشکل توازن در تقسیم اشک بین دو چشم ایجاد می‌شود، هر دو چشم یا یکی از چشم‌ها دچار خشکی می‌شوند. در ادامه فاکتورهای را که می‌تواند چشم را خشک کند ذکر می‌کنیم:

ضد افسردگی، ضد افسردگی، قرص‌های کنترل قند خون، درمان جایگزینی هورمون برای از بین بردن علائم یائسگی و داروهای اضطراب، بیماری پارکینسون و فشار خون بالا با خشکی چشم همراه است.

بالا رفتن سن، افرادی که سن آن‌ها بالای 50 سال است بیشتر با خشکی چشم تولید می‌شود
گرفتن بیماری Rosacea می‌تواند عملکرد غدد Meibomia را مختل کند
اختلالات خود ایمنی مانند سندرم Sjögren’s، lupus، scleroderma، مشکلات دیابتی و کم بود ویتامین A می‌تواند باعث خشکی چشم شود.

تغییرات هرمونی در زنان مخصوصاً در دوران بارداری و یائسگی نیز سبب خشکی چشم می‌شود
آلرژی‌های فصلی
نگاه طولانی مدت به مانیتور
جراحی‌های چشم هم می‌تواند به طور کوتاه مدت باعث خشکی چشم شود


چگونه خشکی را درمان کنیم؟

قطره‌های اشک مصنوعی و پمادها: این شایع‌ترین روش درمان خشکی چشم است و محصولات زیادی در این زمینه وجود دارد که البته هرکدام از آن‌ها روی هر فرد اثر خاص خود را دارد. پس شما باید چند قطره را امتحان کنید تا مورد مناسب با چشمانتان را پیدا کنید. در موارد خشکی چشمی که هنگام خواب به وجود می‌آید از پماد استفاده می‌کنند.
انسداد موقت: دکتر شما ممکن است تصمیم بگیرد که به طور موقت پانکومت یا مجرایی که اشک چشم را تخلیه می‌کند ببندد. این یکی از کارهایی است که در شروع درمان خشکی چشم ممکن است برخی پزشکان انجام دهند.
لیپیفلو: در این روش با دستگاهی که گرما و فشار (ماساژ) روی غدد میبومین باعث تمیز شدن آن می‌شوند تا بتواند دوباره این غدد عملکرد درست خود را بدست آورد و به مرطوب کردن چشم کمک کنم
سیکلوسپورین (Restasis). این قطره چشم به چشمانتان کمک می‌کند تا تولید اشک را افزایش دهد.
Lifitegrast (Xiidra) از این قطره نیز به میزان دو بار در روز استفاده می‌شود تا تولید اشک شروع شود.

روش‌های درمانی دیگر چه به لحاظ درمان فوری و چه استفاده از رژیم غذایی مفید مانند امگا 3 وجود دارد که پزشک شما بر اساس نوع نیاز و بیماری خشکی چشم برای هر فردی تجویز می‌کند.

Related posts