لیست مراکز دولتی کاردرمانی در کرج:شما گرسنه نیستید، هورمون ها دروغ میگویند

لیست مراکز دولتی کاردرمانی در کرج:شما گرسنه نیستید، هورمون ها دروغ میگویند

شما گرسنه نیستید، هورمون ها دروغ میگویند

  • نویسنده: سیمین اکبری
  • پنج شنبه, 21 تیر 1397
شما گرسنه نیستید، هورمون ها دروغ میگویند

همه ما در روزهایی مثل عید ها و جشن ها احساس گرسنگی بیشتری میکنیم و دلمان میخواهد غذاهای بیشتری را امتحان کنیم و به همین دلیل است که اکثر مردم بعد از چند روز جشن یا تعطیلی صحبت از چاق شدنشان میکنند.

شاید فکر کنید که دلیل این پرخوری و چاقی وجود انواع متنوع غذا و خوراکی ها در این روزهاست . این دلیل غلط نیست اما اصلی ترین دلیل هورمون ها هستند. هورمون های مرتبط با شادی و لذت در این ایام برای افزایش بیشتر لذت باعث مصرف بیشتر غذا و احساس کمتر سیری میشوند.

افرادی که مبتلا به اختلال هورمونی “لپتین” هستند، کسانی هستند که به خاطر ترشح نامنظم دسته ای از هورمون هایشان همیشه احساس گرسنگی میکنند . درواقع ترشح زیاد هورمون ها در بدن این افراد مانع از این میشود که مغز دستور ” سیر شدم” را صادر کند. به همین دلیل است که این افراد از چاقی و اضافه وزن مفرط رنج میبرند. پزشکان برای افراد مبتلا به اختلال ” لپتین” انواع راه های کنترل از جمله مصرف قرص را درنظر میگیرند.

بقیه ما چه طور؟ آیا ما هم میتوانیم درست چند روز قبل از شروع تعطیلات قرص یا هر نوع دارو را مصرف کنیم تا افسار هورمون هایمان را در دست بگیریم و دچار اضافه وزن نشویم؟

شما گرسنه نیستید، هورمون ها دروغ میگویند

درست است که از زمان کشف اختلال ” لپتین” در سال 1994 ، این اختلال یکی از عوامل اصلی چاقی در نظر گرفته شده است، اما دلایل بسیار زیاد شیمیایی دیگری در بدن ما اتفاق میوفتد که باعث مصرف بیشتر از نیاز ما به غذا میشود.

راهنماهای بسیاری در اینترنت یا به صورت کتاب برای کنترل این مسئله وجود  دارد که متخصصین به افراد مبتلا به “لپتین” پیشنهاد میکنند که هر کس دیگری میتواند با مطالعه آنها درباره چگونگی عملکرد مغز و هورمون ها برغذا خوردن انسان اطلاعات خود را بالا ببرد.اطلاعاتی از قبیل کار کرد پانکراس و انسولین، سروتونین و کارکرد غدد دورن ریز و برون ریز دیگر.

منبع: psychologytoday

تشخیص دروغ از روی چشم

مردمک چشم هنگام دروغ گفتن

تشخیص آدم دروغگو

شاهد راست گفتن

Related posts